Hejtmanka ocenila práci hasičů

Zdůraznila, že Ústecký kraj si práce SHČMS váží, dokladem toho je každoroční předávání věcných darů dobrovolným hasičům, podíl na výchově hasičského dorostu třeba na školách a další formy každodenní spolupráce.

Obdiv práci členů sdružení i jednotek Sboru dobrovolných hasičů vyjádřil také ředitel Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje plk. Roman Vyskočil, tedy zástupce profesionálních hasičů.

Mimo jiné řekl, že z loňských téměř jedenácti tisíc zásahů HZS ÚK u nehod, požárů či průmyslových havárií a jiných krizových událostí u poloviny z nich asistovali i dobrovolní hasiči. Aktivu byl přítomen také starosta Rumburku a senátor Parlamentu ČR Jaroslav Sykáček.

Úvod sobotního aktivu byl ryze slavnostní. Nejvyšší představitelé kraje předali spolu s Pavlem Doubravou, starostou sdružení HČMS pro Ústecký kraj uznání a věcné ceny kolektivům, které reprezentovaly kraj v červenci 2011 na Mistrovství ČR dětí a dorostu v Ostravě a v srpnu na Mistrovství v požárním sportu v Ostravě.

Byli to mladí hasiči ze Sboru dobrovolných hasičů Lhenice, Hostomice, okres Teplice, dorostenky z SDH Hrobce, o. Litoměřice, dorostenci z SDH Velký Šenov, o. Děčín, muži z SDH Lhenice, o. Teplice a kolektiv žen z SDH Hrobce na Litoměřicku.

Poté převzali zástupci Brozan, Rumburku a Chuderova v okrese Ústí nad Labem přenosné plovoucí čerpací agregáty Amphibio (s motorem Honda GXV 390) a kancelářské vybavení pro školení a vzdělávání dobrovolných hasičů převzali zástupci okresních sdružení HČMS z celého kraje.

Celková hodnota darů od Ústeckého kraje představovala částku téměř 700 000 korun, ovšem vybavení za další čtyři miliony korun dostanou dobrovolní hasiči od Ústeckého kraje v dalším průběhu roku 2012, třeba na chystaném tradičním Dnu záchranářů (červen v Mostě).

Hejtmanka poté připjala na standartu Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Ústeckého kraje pamětní stuhu a z rukou starosty Pavla Doubravy převzala pamětní medaili Svatého Floriána, nejvyšší krajské hasičské vyznamenání. Medaili za příkladnou práci dostal od SHČMS Jiří Čermák, pracovník krizového řízení z odboru kancelář hejtmana.

Sobotní aktiv potom pokračoval pracovním jednáním v několika odborných sekcích, které bilancovaly loňský rok a především se členové sdružení zaměřili na letošní rok hlavně při výchově nejmladší a mladé hasičské generace, při účasti na soutěžích hasičského sportu a zapojení dobrovolných hasičů do práce Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje.

Připravil Mgr. Zbyněk Šebesta
oddělení tiskových informací